Včelařská krmítka Made in Ikea

Objevil jsem ideální kyblík pro efektivní zakrmování včelstev v podletí cukerným roztokem.

Hledání kyblíků na trhu začalo přes různé domácí potřeby kde jsem hledal vaničky a nádoby do kuchyně. Ty byly buď příliš malé nebo svými rozměry přesahovaly vnitřní rozměr nástavku nebo byly nepřiměřeně drahé (> 200Kč).

Moje poslední kroky vedly do modly švédského spotřebního nábytku IKEA, kde jsem objevil tuto universální bedýnku Samla 11l , artikl: 401.029.78:

Včelí krmítka z bedýnek Ikea Samla
Po doplnění o rošt z dřevěných latěk jde o vyzkoušený krmící set.

 

Výhody:

+ Optimální objem 11l (na 9kg cukru 2:3)

+ Snadná štosovatelnost při uskladnění po krmení (boční stěny se směrem ke dnu mírně zužují)

+ Nízká cena 49Kč/ks oproti různým stropním a rámkovým krmítkům a dobrá spojitá skladová dostupnost v Ikeích

+ Nádoba má zespod v každém rohu 1cm vysoké nožičky, které pod krmítkem udržují včelí mezeru a pokud dojde k přitmelení tak jen malou plochou nožiček.

+ Rozměry 39 x 28 x 14cm a hranatý tvar optimálně využívá vnitřní prostor nástavku a vejde se půdorysně i výškou jak do jednoho nástavku Langstroth 2/3 tak do nástavku K39 pro Adamcou míru 39 x 24cm.

+ Materiál pevný průsvitný plast


Zkoušel jsem náběhy, protoz ejsem se obával, že včely nepřekonají žlábkovitý okraj krmítka, ale byla to pro ně hračka a náběhy z lištiček jsou zbytečné. Na druhé krmení jsme je už nepoužil.
Odebrání 10 litrů roztoku trvalo 2-3 dny.


Krmítko v úlu. Včely se s použitím roštů netopí.

 

Včelnice byla vybavena úly pořízenými za podpory grantového fondu Libereckého kraje programu Rozvoj včelařství v roce 2010.