Rusko, Sibiř, Sajany a Bajkal

August 4th – September 1st 2004
Rozlehlou a opuštěnou přírodou v centru euroasijského kontinentu

Chužir, podvečer na největším bajkalském ostrově Olchon

Praktické informace

Doprava (do Ruska, po Rusku, do hor)

Letecké spojení je rychlé a za přijatelné ceny. Let z Prahy do Petrohradu trvá 2 hodiny a dále do Irkutsku dalších 5 hodin. Stejně velké jsou časové posuny. Ve směru na východ se vám den zkrátí, zpět do Evropy naopak prodlouží. Pokud pokračujete z Bajkalu dále na východ nebo do Mongolska, musí být zajímavá jízda po transibiřské magistrále. Do Moskvy pojedete 2-4 dny, dále 5 dní do Irkutska.
S výhodou lze použít noční spoje na přejížení mezi městy na TSM. V noci doporučuji cestovat levnou a především lidovou plackartou. Ceny jsou poloviční. Ze Sludjanky do Ulan-Ude stojí jedna cesta 150p. Údajně může být cestování méně bezpečné přes den. V plackartě nutno počítat s nulovým soukromím, které lze lehce začít postrádat. V tom případě není od věci zkusit zaplatit menší částku děžurnajne ve vyšší kategorii vozu, která vás doufejte přes bankovku nedokáže odmítnout. Plackarta je jeden prostorný společně zapáchající nocležní prostor kde každý sdílí vagoón s každým a upadnutí v spánek může být vysvobozením. Ruská přátelskost a družnost má v noci přijatelnou úroveň. Dovedu si představit, že přes den může být, pokud se nechováte jako suchaři (z donucení), smrtelná. Jinak ačkoliv máte na lístku vyznačené místo, byl to na naší trati v obou případech doslova boj na lokte který se odehrával ve dvou kolech. Při vystupování se již průbojnější první skupina lidí snaží prodrat dovnitř, čímž vzniká útlak rovnající se součtu odhodlání vystupujících a první skupiny nastupujících která je navíc zatím jen mírně posilována druhou umírněnější řadou dech nabírajících cestujících obklopující dychtivé bojovníky uprostřed půlkruhu. Vše píská energická děžurnaja, která pokud je zřejmě jestě nezkušešná se v tomto přetahování snaží více úspěšním utrhnout, ve vzácných případech i zkontrolovat jízdenku, což se jí daří jen pokud bojovník o místo v plackartě uvízne částí zbroje (nejčastěji taška přes rameno) v davu pod ním. Obvykle zde ale děžurnaja hraje jen roli pasivní, při které pomůže pomůže staré bábušce, která také chce na stará kolena poznat pohodlí vlaku.Při první zkušenosti jsem nabyl dojmu, že slabší jsou udupáni a tak s vývojem času dochází k přirozenému posilování skupiny. A při nastoupení jsem pochopil. Relaxace na měkkém lehátku, pokud možno daleko od futuristického samovaru přezdívaného Titán, který při vstupu do vagónu udržuje konstantní teplotu i tlak. Vězte, v této aréně nevydržíte dlouho přihlížet a příště pojedete určite plackartou.

Vízum a registrace

Vyřízení víza bylo po předchozí telefonické dohodě s českou CK otázkou asi 3 týdnů. Pasy s vízem přijdou poštou jako obchodní balík. Zjišťoval jsem i alternativní varianty jak vycestovat na déle jak měsíc bez poměrně komplikovaného a dražšího 3 měsíčního víza a došli jsme k variantě kdy lze vystavit 2 nezávislá víza do dvou pasů a v průběhu cesty vycestovat např. do Mongolska a poté se vrátit na druhý pas a vízum. Andrea s Jirkou měli 2 víza ve dvou pasech s tím že nevycestovali a na 2. vízum se vraceli zpět z Ruska. Venca měl od CK Asiana Travel dokonce 2 jednoměsíční víza v jednom pase. Registrace na OVIRu je jak se zdá nutností. od registrace jsem po vzoru některých čechů z předešlých let, kteří se neregistrovali, upustil. Při registraci později než 3 pracovní dny hrozí pokuta, podle ruských nepřesvědčivých zdrojů 500p/den. Registrovali jsem se prostřednictvím CK Sputnik (poblíž tanku) v Ulan Ude za 9USD a vyřízení díky komplikaci s peripetiemi ohledně prominutí pokuty se protáhlo na 2 dny. Při kontrole pasů v Petersburgu šli policajti v metru konkrétně po razítku z OVIRu.
Na letišti jsem zaexperimentoval a registrační kartu z pasu vyndal. Nikdo ji po mě při opuštění již nechtěl.
Ovšem toto stejně jako i vše ostatní nelze na ruský způsob brát jako jistotu a jistě se sami setkáte s jinými vysvětleními a postupy.
Na mezinár. letišti v S.Ptr. jsem sledoval celníky jak si vyhlíželi oběť a pak slušně oblečeného chlapíka docela probrali a spočítali 3cm štůček bankovek. No jestli k němu neměl celní deklaraci, tak konfiskace byla po ránu pěkně tučná.

Spaní a ubytování:

Spaní v přírodě, obvykle na ruských tábořištích většinou volné. V TG jsou cestou asi 3 zimní sruby pro max 3 osoby tzv. “zimovjó”. Kamkoliv do přírody nutný vodo- a větru-odolný stan a teplý spacák.
Možnosti ubytování. TG: Aršan, Kyren, Nylovka Pustin, Kyren a ostatní vesnice v Tunkinské dolině. Ceny v Aršanu běžné 300p/noc, lze i za 150p/noc. Sludjanka existuje levná gastinica s teplou sprchou za 95p/os.a noc.
Ulan-Ude ubytování v centru v hotelu Barguzín za 300p/os. a noc. V Ivolginsku táboření na loukách za dacanem nebo v houštinách u hlavní silnice před odbočkou jako rusi. Možnosti ubytování v soukromí.
Chamar Daban, četná tábořiště při cestě. V půli údolí polopustá osada.
Olchon u bosse Nikity prý za 500p/os., turbaza Svetlana 150p/os, na náměstí turbaza za 230p/os s dvěma teplými jídly denně. Neomezené možnosti táboření v přírodě, ve stepní části není dřevo na oheň a je obvykle větrná.
Irkutsk: nevím, noc před raním odletem lze přečkat bezpečně v mezinárodní hale letiště, případně i v vnitrostátní hale.
Petrohrad: Hotel Pulkovo nabízí 1 noc i při delším pobytu než jeden den a MUSÍ TO BÝT NUTNĚ 1. NOC PO PŘÍLETU. Další noc stojí 780p/os. Jedinéou výhodou je blízkost letiště a ranní transfer. Levné a kvalitnější bydlení jsme pořídili na studentských kolejích za 350p/os za “putku”. Bolšoja putka zde stojí 300p/os. Platí dvojí ceny, rusové platí o 50p méně. Problém může být kapacita a ubytování jen na 1 putku (1 putka = 1 noc+den = 24 hodin). Poslední krátkou noc lze překčkat v hale letiště, spát lze na sedačkách v 1. etáži.

Jídlo a burjatská kuchyně:

Běžné potraviny, často na váhu. Burjatské speciality jako pelméně nebo poza. Dobré saláty a polévky (boršč nebo exotická moločná polévka). Množství smažených pochutin typu piroh (u bábušek chutnější než na stáncích). Západní fast-food nekvalitní a drahý. Ke kávě dobrý medovník nebo sladká chalva (na váhu). Dobrý neslazený čaj s molokom. Kávy různé, častou, méně chutnou a levnou variantou je že vám zalijí instantní kafe (Neskafko) nebo sáček 3v1. Velmi dobrou zkušenost jsem udělali s ruskými instatními polévkami (od ruských výrobců, nikoliv Maggi a pod.) kde je spousta sušené zeleniny, nevýhodou je vaření 15-20min. Ruští turisté chodí tůry s bohatě vybavenou kuhyní a tak si u ohně dobře uvaří (nosí např. i mouku a hlávky zelí).
Mnohem více se v kuchyni používá pohanka (rieška). Chléb často tmavý, jaký se u nás prodává jako Moskevský. Je hutný a vydrží hodně. V přibajkalí jsou levní a chutní uzení omuli (60-120p/kg, 20p/ks) nebo jiné uzené ryby (140-300p/kg). V tajze v srpnu spousta hub, černiků, borůvek, brusinek, zimoleze, smorodiny – planého rybízu (list) a šípniku – šípek. Zajímavé léčivky. Např silná Sagan-Dálí (Rododendron Angel …) nebo Zlatý kořen – Sibiřský Žen-Šen s povzbuzujícími účinky.
* Náklady na cestu: Letenka Praha – Petersburg – Irkutsk – Petersburg – Praha s návratem do 1 měsíce a s neměnným datem rezervací letů za 14000 kč + 470 kč letištní poplatky. Vyřízení pozvání a víza 1600 kč při společném vyřízení letenky u CK Bemett (www.bemett.cz).
Směna 250USD á 24,8p/USD + 20EUR á 35p/EUR tj. 6900p tj. asi 6200kč. Celkem 22200kč. S sebou jídlo za 600kč na první 2 týdny v horách z ČR. 50% útrata v prvních 3 týdnech v přírodě, zbylých 50% při pobytu ve městech (dost z toho na “podarky” a na dobré jídlo). Určitě by šlo snadno vyjít za polovic.

Mapy, tištěná literatura a dokumenty ke stažení

» Trekking in Russia and central Asia, Frith Maier, 1994, revised 1997 (co do záběru úplná kniha popisující ruská pohoří. Jako průvodce však pro svou povrchnost nepoužitelná. I volba popisovaných tůr je založena asi na náhodném výběru autorů kteří popsané trasy absolvovali)

» Trans-siberian Railway, Lonely Planet 2002, english (Dostačující informace o Petrohradě, Irkutsku a dalších městech při TSM, cena cca 15 EUR)

» Saint Petersburg, Rough ?, cca 20USD, en, perfektní knížka ve stylu LP, celá věnovaná Petrohradu (viděl jsem jen v Domě knihy na Něvském prospektu naproti Gosp.dvoru v Petrohradu za cca 650p). Jet zde na týden, určitě by stála za koupení.

» Transibirska Magistrala, polsky (obsažné)

» Mapy lze koupit spolehlivě ve stánku na peronu ve Sludjance, ve stánku v čekárně v Ulan Ude, ve Fan-Sportu v Irkutsku na hlavní ulici Karla-Marxe poblíž hospody u Švejka (nejlevnější ale měli málo), v knihkupectvích na Leninově náměstí i jinde v Irkutsku, v infocentru na náměstí v Chužiru. Tunkinské Golce v Aršanu v infocentru/CK. Velice pěkné byly mapové atlasy Bajkal a Tunkinské Golce v měřítku 1:200000 (1cm = 2km) s vrstevnicemi za cca 150-200p. Mapa s detaily jen pro hrubé chození se dá sehnat pro Tunkinské Golce, Chamar Daban i Olchon. Bohužel obvykle jinde než v místě odkud se do zvolené lokality nastupuje.

» Russia, Lonely Planet, english (pokud se městské LP zalíbí)

Odkazy na Internetu

» Saint Petersburg main side

» Bajkal Complex – Main Travel Agency in Irkutsk

» Russian Railways

Itineriář a plán cesty

Mapa trasy na 3 týdny v okolí Bajkalu

Mapa

Denní itineriář

Den Místo
0 letadlo Praha – Petrohrad, Petrohrad – Irkutsk
1 vlak Irkutsk – Sludjanka, maršrutka Sludjanka – Aršan
2 trek Tunkinske Golci (Aršan – Kungargha)
3 trek Tunkinske Golci (Kungargha – pod Aršanské sedlo )
4 trek Tunkinske Golci (přes Aršanské sedlo – říčka …)
5 trek Tunkinske Golci (říčka … – Kytoi)
6 trek Tunkinske Golci (Kytoi)
7 trek Tunkinske Golci (Kytoi)
8 trek Tunkinske Golci (řeka Šumiak – stočniky Šumiak)
9 trek Tunkinske Golci (stočniky Šumiak – vodopády)
10 trek Tunkinske Golci (vodopády – 3 h před N.Pustin)
11 trek Tunkinske Golci (3 h před N.Pustin – Nilovka), busem Nilovka P. – Sludjanka, nočním vlakem do Ulan Ude
12 po Ulan Ude, maršrutkami Ivalginský dacan
13 maršrutkami Ivalginský dacan – Ulan Ude, město, nočním vlakem do Sludjanky
14 Sludjanka – meteostanice – Pik Čerského (2080m) – meteostanice – camp u první vody
15 odpočinkový den – camp u první vody
16 camp u první vody – Sludjanka, vlak Krugobajkalkou do Bajkalu, převoz přes Angaru, Listvjanka
17 Listvjanka – Irkutsk
18 Irkutsk – Chužir (Olchon)
19 treking Olchon (Chužir – Uzury)
20 treking Olchon (Uzury – mys Hoboj – camp 3h zpět)
21 treking Olchon (camp – Chužir)
22 treking Olchon (Chužir – jezero – zálov – Chužir)
23 busem Chužir – Irkutsk, u Švejka
24 Irkutsk, po městě
25 letadlo Irkutsk – Petrohrad, město orientace, Akimovo divadlo komedie na Něvskym pr. – Čapek, Věc Makropulos
26 Petrohrad, centrum, Akdemickyj teatr na Něvskym prospektu, balet Labutí jezero
27 Petrohrad, Ermitáž
28 letadlo Petrohrad – Praha

Popis jednotlivých oblastí

Východní Sajan, Tunkinské Golce, trek Aršan – Kytoy – Šumak – Nilovka

Z Irkutska do Sludjanky električkou za 35p. Cesta 4h.
Dobré spojení autobusem nebo maršrutkou ze Sludjanky za 200p. Cesta 5h. Přímé ale dražší spojení z Irkutsku. Do Kyrenu a Artšanu lze také ze správního centra Burjatska z Ulan-Ude.
Autobusové spojení jen do mondy, dále na orlik, Oku nebo M.Sardyuk jen najmutými terénními vozy nebo s ruskými turisty.
Na Šumak 6 dní z Aršanu nebo 2 dny z Nilovky. Autobus Nilovka – Sludjanka, 1x za den, cca v 13h z Nilovky, 270p.
Při cestě bohaté zdroje pitné vody z řek. Mnooh lesních plodů pro obohacení jídelníčku.
V Šumiaku domečky ke spaní. Zdá se že se za ně neplatí. Pozor na prameny v Sumiaku. Některé z nich (na břehu od Kytoye) jsou radonové a radioaktivní. Koupání je omezeno na 5-10 minut denně. Voda příjemně vlažná.

Ulan-Ude a Ivolginský dacan

U-U lze projít pěšky nebo využít systému maršrutek. Z vlakového nádraží přejít nadchod pro chodce a dát se doleva směrem na centrální náměstí Sovětů. Dobrý orientační bod hotel Burjatia u nám. Sovětů, který je vidět z velké části města.
Za Leninovou bustou je správní budova na jejíž opačné straně při rohu blíže pokud obejdete zprava je výtečná samoobslužná restaurace, 10-17hod. Na nám. přímo v místě kam směřují leninovy zraky je maá příjemná restaurace kde lze za rozumnou cenu ochutnat Pelmeně nebo Pozu.
Do Ivolginska se lze nejlépe dostat maršrutkou z autobusáku. Autobusové nádraží lze najít snadno pokud půjdete po hlavní Leninově třídě až dojdete k rekonstruovanému pravoslavnému kostelu na konci třídy. Zde po pravé ruce je nádraží. Dálkové maršrutky odjíždějí z jiného autobusáku zpět po třídě a hlouběji doleva.

Chamar Daban, Pik Čerského

Spojení na okraj Sludjanky maršrutkou na předposlední stanici do čtvrti “Ruda” za 8p/os, jezdí od 6.30hod ráno. Na/u meteostanice možno nechat bágly. Od prudkého stoupání pod meteo. výše nedostatek vody. u meteo. umělá studna, voda není zaručena. U poslední vody četná místa pro táboření. Dále lze Pik. Čerského a zpět v pohodě za den. Pěkné táboření u jezera Srdce.

Krugobajkalka, Listvjanka

Jezdí denně kromě čtvrtka (?). V útrerý jezdí turistický vyhlídkový vůz. Jinak klasické vagóny na lehátkovou plackartu. Nejdou otevírat okna. Fotit lze jen z otevřených dveří, což nikomu ani za jízdy nevadí. Cena cca 35p. Z Bajklu do Listvjanky jezdí trajekt za 50p k muzeu. Do centra do přístavu asi 5km. Přímo u stanice trajektu lze chytit maršrutku za 50p do Irkutska. Raketou linka Listvjanka – Irkutsk 130p, cca 1h stojí za to. Odjezd v 13h.

Olchon

Bus na Olchon do Chužiru 300p + 50p za bagáž. Odjezdy v 8.10 a 10.00 hod z autobusového nádraží v Irkutsku (z Centrálního Rynku 2 stnice tram 4 nebo pěšky). Cesta trvá 7,5 hodiny. Maršrutky jedou za 5 hodin. Posledních 70 km velice špatná cesta. Doporučuji špunty do uší, záleží na autobusu. Zpět bus každý den v 9h od turbazy Světlana. Nebo v 10h bus a maršrutky z náměstí.

Irkutsk

Spojení letiště – vagzal přímo maršrutkou č. 20. Nebo s přestupem na Leninově třídě 16 a 25 (?). Cena 8p. Bus 6p. Dobré spaní v lese v Akademgorodku. Maršrutkou č.3 z Centrálního Rynku asi 2min. Po vystoupení kousek zpět okolo supermarketu.
Hotely od 500p/2os. Např Cirkus za 780p/2os. V hospodě u Švejka na třídě Karla-Marxe můžete ochutnant točené plzeňské v příjemném prostředí.

Petrohrad

V Petrohradu jsou dva letištní terminály. Pulkovo 1 (vnitrostátní, zčásti mezinárodní) a Pulkovo 2 (mezinárodní). Oba ve čtvrti Pulkovo na jižním okraji města. mezi letišti a hotelem zajišťuje letecká společnost transfer vlastním busem. Na Pulkovo 1 se z města dostanete busem č. 39 (Irkutsk). Na Pulkovo 2 (Praha) se z města dostanete busem č. 13. Bus 13 začíná na stanici metra Moskevskaja a přes terminál Pulkovo 1 dále pokračuje k zastávce “ulice Pilotů” odkud je to kousek k hotelu. Bus stojí 7 a 12p. V metru se používají žetony (8p) nebo karty nabité na 10 a více jízd (6,5p/jízdu). Vše pro metro lze koupit v kasách u vchodu do metra pracujících po celou dobu provozu.

Fotky

Arsan, religional centre of burjats, prospering spas in Tunka valley
Arsan, religional centre of burjats, prospering spas in Tunka valley

Late afternoon towards the stream from Arshan
Late afternoon towards the stream from Arshan

Next day, walking up the valley
Next day, walking up the valley

Trail walks deep between high mountains
Trail walks deep between high mountains

Small winter house accomodated us as shelter against strong rain storm at night
Small winter house accomodated us as shelter against strong rain storm at night

First views on opened mountain ranges
First views on opened mountain ranges

Alone Standing Majestacy
Alone Standing Majestacy

Ovo in Arshan pass (pierval)
Ovo in Arshan pass (pierval)

First sight onto Kytoy river via larch forest
First sight onto Kytoy river via larch forest

Fell of wilderness space
Fell of wilderness space

Mountain river resting before spring season
Mountain river resting before spring season

Fire warms-up and protects against mosqitos on the bank of Kytoy river
Fire warms-up and protects against mosqitos on the bank of Kytoy river

Rotten bridge you have to pass
Rotten bridge you have to pass

Deep under mountains, altitude of 800 m
Deep under mountains, altitude of 800 m

Only 2 ways, ahead and back
Only 2 ways, ahead and back

River passage
River passage

Orientation marks appears only sometimes one time a hour, usually it signs nonsense meaning like 20 degs. descent where there
Orientation marks appears only sometimes one time a hour, usually it signs nonsense meaning like 20 degs. descent where there’s flat

Humbleness of birch
Humbleness of birch

Stagnant level
Stagnant level

Monument mountains
Monument mountains

Water signs life in mountain
Water signs life in mountain

Globalised culture everywhere
Globalised culture everywhere

Emeritus
Emeritus

Virgin vildwood
Virgin vildwood

Green Freedom
Green Freedom

Green Freedom II
Green Freedom II

Karlovy Vary of Russia. This is a central building - radon spring, you can take up to 5-10mins a day. Bridge is labeled "Bridge to heathy".
Karlovy Vary of Russia. This is a central building – radon spring, you can take up to 5-10mins a day. Bridge is labeled “Bridge to heathy”.

Fresh and childy
Fresh and childy

Birth of large river
Birth of large river

Timberline waterfall on the rocky edge
Timberline waterfall on the rocky edge

Where the snow starts
Where the snow starts

Horse, the original burjatian animal used for exploring and for herding. Horse gets Russians to Sumiak springs in 2 days one way.
Horse, the original burjatian animal used for exploring and for herding. Horse gets Russians to Sumiak springs in 2 days one way.

Burjatians are the masters of horses and ancestoral residents of the mountains
Burjatians are the masters of horses and ancestoral residents of the mountains

Black Eye Lake
Black Eye Lake

Buses are imported secondhand from South Korea, you feel in another country for a while after.
Buses are imported secondhand from South Korea, you feel in another country for a while after.

Driver rides unpaved road
Driver rides unpaved road

Kyren, crossroad, rest place, time to speak among bus drivers. Time plays no rule, time tables are not used in this parts
Kyren, crossroad, rest place, time to speak among bus drivers. Time plays no rule, time tables are not used in this parts

Sludyanka marble hall
Sludyanka marble hall

Monument Lenin head in Ulan-Ude watchs the life on square of Soviets since early morning
Monument Lenin head in Ulan-Ude watchs the life on square of Soviets since early morning

Tank of heroes
Tank of heroes

Kvas, unalcoholic drink, is sold from cisternas standing a lot of places of Irkutsk. It is sweet and still refreshing.
Kvas, unalcoholic drink, is sold from cisternas standing a lot of places of Irkutsk. It is sweet and still refreshing.

Main Lenin street in Ulan-Ude.
Main Lenin street in Ulan-Ude.

Burjatian woman statue
Burjatian woman statue

Lenin V. I.
Lenin V. I.

Ivolginsk datsan, home of Russian lama.
Ivolginsk datsan, home of Russian lama.

Bus and marschrutkas station, the connection to sub-urban
Bus and marschrutkas station, the connection to sub-urban

Just get in, low price and speedy transport for everybody
Just get in, low price and speedy transport for everybody

The lottery is custom for russians. 5 vectors que of people waiting to lose a few rubles
The lottery is custom for russians. 5 vectors que of people waiting to lose a few rubles

Lake Hearth (Srdce) in Chamar Daban mountains
Lake Hearth (Srdce) in Chamar Daban mountains

Krugobajkalka
Krugobajkalka

Tunel in Krugobajkalka
Tunel in Krugobajkalka

Bajkalskij express runs 30km/hour
Bajkalskij express runs 30km/hour

In the rail of Krugobajkalka
In the rail of Krugobajkalka

On the half way, time for short relax.
On the half way, time for short relax.

Resting on the rails
Resting on the rails

Last sight back.
Last sight back.

Bajkal to Listvjanka Angara river delta is passed with boats
Bajkal to Listvjanka Angara river delta is passed with boats

Omul fish is local delicatose and smoked every day fresh.
Omul fish is local delicatose and smoked every day fresh.

Smoked Omul fish in his best condition
Smoked Omul fish in his best condition

On the deck of Raketa ship
On the deck of Raketa ship

Lenin on Lenins central Plosad in Irkutsk
Lenin on Lenins central Plosad in Irkutsk

Bus that should move as to Olchon to Chuzir in 7,5 hours
Bus that should move as to Olchon to Chuzir in 7,5 hours

Forgotten village somewhere in siberian step
Forgotten village somewhere in siberian step

Terain "maršrutnoje taxi" waiting in M.R.S. Majority of such cars operate from Chuzir to north up to mys Hoboj
Terain “maršrutnoje taxi” waiting in M.R.S. Majority of such cars operate from Chuzir to north up to mys Hoboj

The end of Small see (Maloje more) in steppe seen from Olchon
The end of Small see (Maloje more) in steppe seen from Olchon

Jalaga village, real poor of nowhere outside of turistic center of Olchon island
Jalaga village, real poor of nowhere outside of turistic center of Olchon island

Sunset ab ove Small Bajkal I
Sunset ab ove Small Bajkal I

Sunset above Small Bajkal II
Sunset above Small Bajkal II

Steppe vegetation is still coloufull in late August
Steppe vegetation is still coloufull in late August

Sunset above Small Bajkal III
Sunset above Small Bajkal III

Steppe vegetation, dried and fancy
Steppe vegetation, dried and fancy

Voodoo totems are to see on many places in Burjatia
Voodoo totems are to see on many places in Burjatia

Small fishery on the shore, hard life in solitude
Small fishery on the shore, hard life in solitude

Main roads are well visible far in advance
Main roads are well visible far in advance

Late afternoon on the road to Uzury
Late afternoon on the road to Uzury

Sunset in the afternoon fog
Sunset in the afternoon fog

Wild horses on Olchon
Wild horses on Olchon

Mys Hoboj
Mys Hoboj

Chuzir, square in late afternoon
Chuzir, square in late afternoon

Chuzir, square in late afternoon, electricity is made locally by diesel agregates and are distribuded by wires in village resort
Chuzir, square in late afternoon, electricity is made locally by diesel agregates and are distribuded by wires in village resort

Chuzir, square in late afternoon, everybody resting
Chuzir, square in late afternoon, everybody resting

Chuzir, square in late afternoon, main root on square
Chuzir, square in late afternoon, main root on square

Village on Olchon
Village on Olchon

Cloudy afternoon
Cloudy afternoon

Village in cloudy Olchon
Village in cloudy Olchon

Vild dog playing with tin
Vild dog playing with tin

Church on Olchon
Church on Olchon

Church and Chuzir village behind it
Church and Chuzir village behind it

Lake in south Olchon mountains
Lake in south Olchon mountains

Great Bajkal bay
Great Bajkal bay

Saint Petersburg, Peter
Saint Petersburg, Peter’s pillar

Saint Petersburg, interiour of metro station in the centre of city
Saint Petersburg, interiour of metro station in the centre of city

Saint Petersburg, Lenin
Saint Petersburg, Lenin’s statue and “Finlandsky vagvazal”

Aurora
Aurora

Aurora, detail of chimney
Aurora, detail of chimney

Aurora, detail of bow
Aurora, detail of bow

Mosque with prominient Volga car forward
Mosque with prominient Volga car forward

Peter and Pavel fortress on the shore of Neva river
Peter and Pavel fortress on the shore of Neva river

Russian balet in St.Pt. Academic theatre - Swan Lake (Labutí jezero)
Russian balet in St.Pt. Academic theatre – Swan Lake (Labutí jezero)

Saint Petersburg, interiour of metro station in the centre of city II
Saint Petersburg, interiour of metro station in the centre of city II

Saint Petersburg, church
Saint Petersburg, church

Saint Petersburg, mounument
Saint Petersburg, mounument

Saint Petersburg, Ermitaz garden inside
Saint Petersburg, Ermitaz garden inside

Saint Petersburg, Ermitaz
Saint Petersburg, Ermitaz

Saint Petersburg, Ermitaz, main gate
Saint Petersburg, Ermitaz, main gate

Saint Petersburg, main square
Saint Petersburg, main square

Saint Petersburg, Ermitaz
Saint Petersburg, Ermitaz

Saint Petersburg, Ermitaz with russian army terain car
Saint Petersburg, Ermitaz with russian army terain car

A další

4.1.2007 11:13 – Od Nového roku hledali ruští záchranáři na Bajkale ledovou kru, na níž údajně uvízli turisté i s džípy. Rozsáhlá pátrací operace skončila s nečekaným závěrem. Muž, který záchranáře na případ upozornil, podlehl optickému klamu. Na kře se plavilo jen stádečko tuleňů. Údajné automobily byly jen stíny na ledu.
Zdroj: www.rozhlas.cz

Video from on YouTube Frozen Baikal Lake, from Listvianka to Tankoy, by foot

Leave a Reply