Příčná flétna pro nepolíbené

Příčná flétna Amati
Je možné, že budete stát před výzvou naučit se hrát na příčnou flétnu. Tento příspěvek má za úkol vám ušetřit hodiny hledání těch nejzákladnějších informací. Jestli jste do začátku nepolíbení hrou na příčnou flétnu stejně jako já, jste na správném místě.

Jaké jsou příčné flétny
– podle ladění: standarně C
– podle konstrukce klapek: uzavřené otvory a otevřené otvory. Uzavřené otvory jsou častější, je jendodušší na takovou příčnou flétnu hrát a je vhodné pro začátečníka. Otevřené otvory potom umožňují více ovlivňovat výsledný zvuk.
materiálem současných příčných fléten je kov., mohou být postříbřené, hlavice může být celostříbrná i zlatá. Ušlechtilý materiál poskytuje příjemnější barvu zvuku. Nám asi bude stačit základní model.

Koupit nebo půjčit?
Základní studentské příčné flétny začínají na ceně 4000 Kč. Za cenu do 9000 Kč koupíte příčnou flétnu s postříbřenou hlavicí a od 15 000,- s celostříbrnou hlavicí. Použitou příčnou flétnu střední třídy seženete za cenu od 5000,- na Aukru a v inzerci. Jako výhodná se mi jeví koupě nové flétny Amati za necelých 9000,- (musíte hledat, doporučená MOC je 12990,-) nebo mít štěstí na inzerát nebo využít půjčovnu, jejíž ceny jsou nezávazně sympatické.

Příčnou flétnu si můžete půjčit v půjčovně hudebka.cz za 1900,- na rok.

Mě zaujaly tuzemské příčné flétny tradiční české firmy Amati z Kraslic. V podobné cenové relaci lze koupit příčné flétny Yamaha YFL.

Přehled o přičných flétnách si můžete udělat na internetových obchodech Cmias.cz nebo Kytary.cz

Zdroje informací
Youtube Nina Perlove
Učebnice Příčná flétna; MALOTÍN, František
Kniha Pokus o návod jak hrát na příčnou flétnu; QUANTZ, Johann Joachim; původní vydání z 1752, český překlad 1990 Supraphon
Stránky phys.unsw.edu.au
Stránky markshep.com

Cvičení – nátisk
Dobrá zpráva pro první hodiny cvičení můžete nechat dva největší díly příčné flétny doma. Cvičení “hry na flašku” bude z počátku lehce demotivující, ale jak se to zlomí, tak už se to bude jen zlepšovat. Pokračovat můžeme, až se nám podaří rozeznít 10 z 10-ti pokusů.