Nevezmes jména Medu nadarmo

V regálech obchodního řetězce Albert v Praze na Rajské zahradě jsem objevil produkt označený názvem

“Arašídy v medu”

. Po nahlédnutí do složení výrobku v sestupném pořadí (dle vyhlášky č. 113/2005 Sb., o způsobu označování potravin a tabákových výrobků, §8) se MED nachází v zanedbatelném množství po arašídech, cukru, rostlinném oleji, glukóze a na předposledním místě mezi zlepšujícími doplňky za arabskou gumou E414 (leštidlo) a před barvivem E150d.

Po ochutnání je burák obalen zkaramelizovaným cukrem a cukr krásně křupe. Pokud by se výrobek jmenoval “Arašídy v cukru”, bylo by vše v pořádku. Jediná připomínka je ke klamavému použití označení “v medu”. Přestože název s medem musí mnohem více konvertovat ke koupi, překvapuje mě že Aholdu nevadí, že “Arašídy v medu” musí každý rozumný člověk vnímat jako nepokryté klamání spotřebitele, dále že takový produkt s uvedeným názvem prošel přes síto rozumných nákupčích Aholdu a že Ahold takto pochybně označenný produkt opatřil firemním brandem s logem (a také že se nestydí – prodejce i výrobce).

Třeba se po nahlédnutí na produkty které oprávněně nesou přídomek “v medu” se kompetentní osoba v Aholdu zasadí za vzlepšení označení výrobku na třeba “Arašídy v cukru” (nebo “Arašídy v cukru se stopou medu”) a zpětná vazba nebude zbytečná. Stačilo by např. sloučit dva téměř identické produkty vedle sebe do jednoho.

Vysvětlení z Aholdu zde doplním. Třeba se další šarže objeví na pultech Aholdu pod korektním názvem.

Odpověď z Aholdu dorazila záhy po 14-ti dnech:
“Velice se Vám omlouváme, kontaktovali jsme dodavatele – společnost Alika a dodavatel nám ihned přislíbil nápravu, že na těchto etiketách doplní údaj o procentech medu ve složení a nechá prověřit druh medu. Velice děkujeme za postřeh. Věříme, že na základě těchto změn bude označení změněno k Vaší spokojenosti.”
Snad bylo myšleni že Aholdu je na srdci spokojenost zákazníků než moje individuální.

Skutečné produkty “v medu” jsou obvykle macerovány v medu nebo ve směsi medu a destilátu:

a další www.google.cz/images?q=potraviny+v+medu